Schedule

Filter your options by checking the boxes on the right hand side


Program
Day

Healthy Living OKC Schedule

  • Monday 06/01
    • 9:45 am
      -
      10:15 am

      The Beat

      Instructor Irene Brooks

      Please click title for class description

    • 10:00 am
      -
      10:50 am

      Chair Yoga

      Instructor Dee Ann Dodson

      Please click title for class description

    • 10:00 am
      -
      3:00 pm

      2-D Fine Art Class (Acrylic, Oil, Pastel, Etching)

      Instructor Linda Hiller

      Please click title for class description

    • 10:15 am
      -
      10:45 am

      Meditative Tai Chi for Beginners

      Instructor Irene Brooks

      Please click title for class description

    • 10:15 am
      -
      11:00 am

      Aqua Zumba

      Instructor Keeley Young

      Please click title for class description

    • 11:00 am
      -
      12:30 pm

      Basketball

      Please click title for class description

    • 11:15 am
      -
      12:15 pm

      Advanced Tai Chi

      Instructor Larry Bailey

      Please click title for class description

    • 12:30 pm
      -
      1:20 pm

      Healthy Back and Core

      Instructor Nikki Olila

      Please click title for class description

    • 12:30 pm
      -
      1:15 pm

      Yang Tai Chi – Beginners – On the Patio

      Instructor Larry Bailey

      Please click title for class description

    • 12:30 pm
      -
      2:30 pm

      Ukulele Lessons with Jeff

      Instructor Jeff Howard

      Please click title for class description

    • 1:30 pm
      -
      3:30 pm

      Pickleball Skill Level 1 and 2

      Please click title for class description

    • 4:00 pm
      -
      4:45 pm

      Power Aqua

      Instructor Vanessa Lo

      Please click title for class description

    • 4:30 pm
      -
      6:00 pm

      Pickleball Skill Level 3

      Please click title for class description

    • 5:00 pm
      -
      5:30 pm

      The Beat

      Instructor Kelly Nixon

      Please click title for class description

    • 5:30 pm
      -
      6:20 pm

      Interval Circuit

      Instructor Kelly Nixon

      Please click title for class description

    • 5:30 pm
      -
      6:30 pm

      Pickleball Skill Level 2 and 3

      Please click title for class description

    • 6:00 pm
      -
      8:30 pm

      Pickleball Skill Level 3 – Split

      Please click title for class description

    • 6:30 pm
      -
      7:20 pm

      Zumba

      Instructor Kelly Nixon

      Please click title for class description

  • Tuesday 06/02
    • 6:30 am
      -
      7:30 am

      Aquatic Athletic

      Instructor Susan Brantley

      Please click title for class description

    • 7:00 am
      -
      8:00 am

      Wellness Walkers Walking Group

      Instructor Patti West

      Please click title for class description

    • 8:00 am
      -
      9:00 am

      Power Pump

      Instructor Jane Zahasky

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      9:50 am

      Zumba

      Instructor Laura Horn

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      9:45 am

      Aqua Energy

      Instructor Betty Edmunds

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      12:30 pm

      Pickleball-All Skill Levels

      Please click title for class description

    • 10:00 am
      -
      11:30 am

      Drawing Basics with Cheryl

      Instructor Cheryl Swanson

      Please click title for class description

    • 10:15 am
      -
      11:05 am

      Yoga Sculpt

      Instructor Nikki Olila

      Please click title for class description

    • 10:15 am
      -
      11:00 am

      Aqua Energy

      Instructor Betty Edmunds

      Please click title for class description

    • 11:15 am
      -
      12:05 pm

      Step

      Instructor Patti West

      Please click title for class description

    • 12:30 pm
      -
      1:30 pm

      Basketball

      Please click title for class description

    • 1:00 pm
      -
      7:30 pm

      Pottery Lab

      Instructor Barbara Farber, Cheryl Swanson, Dale George

      Please click title for class description

    • 1:00 pm
      -
      2:30 pm

      Beginning Watercolor 101 with Jerry

      Instructor Jerry Piper

      Please click title for class description

    • 1:00 pm
      -
      3:00 pm

      Technology Help

      Instructor Nelda Hobbs

      Please click title for class description

    • 1:30 pm
      -
      3:00 pm

      Beginning Pickleball Lessons

      Please click title for class description

    • 2:00 pm
      -
      3:00 pm

      New Pottery Student Orientation

      Instructor Cheryl Swanson

      Please click title for class description

    • 2:30 pm
      -
      4:30 pm

      Watercolor Lab with Jerry

      Instructor Jerry Piper

      Please click title for class description

    • 4:00 pm
      -
      4:50 pm

      Tai Chi for Balance

      Instructor Carole Holloway

      Please click title for class description

    • 4:45 pm
      -
      5:30 pm

      Easy Yoga

      Instructor Monica Witt

      Please click title for class description

    • 5:00 pm
      -
      7:00 pm

      Basketball

      Please click title for class description

    • 5:30 pm
      -
      6:20 pm

      Yoga Flow

      Instructor Monica Witt

      Please click title for class description

    • 5:30 pm
      -
      6:15 pm

      Splash Aquatics

      Instructor Cecelia Pittman, Diane Folks

      Please click title for class description

    • 6:30 pm
      -
      7:15 pm

      Splash Aquatics

      Instructor Cecelia Pittman, Diane Folks

      Please click title for class description

    • 7:00 pm
      -
      8:30 pm

      Pickleball Skill Level 3 – Split

      Please click title for class description

  • Wednesday 06/03
    • 5:30 am
      -
      8:30 am

      Pickleball All Skill Level – Split Court

      Please click title for class description

    • 6:30 am
      -
      7:20 am

      Interval Circuit

      Instructor Patti West

      Please click title for class description

    • 7:00 am
      -
      8:00 am

      Wednesday Breakfast Club with Cheryl

      Instructor Cheryl Swanson

      Please click title for class description

    • 8:00 am
      -
      8:50 am

      Mat Pilates

      Instructor Patti West

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      9:45 am

      Chair Fitness Combo

      Instructor Dee Ann Dodson

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      9:50 am

      Muscle Mix

      Instructor Irene Brooks

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      9:45 am

      Aqua Zumba

      Instructor Keeley Young

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      10:00 am

      Mending Hearts (A Grief Share Group)

      Instructor Rose English

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      10:00 am

      Mending Hearts (A Grief Share Group)

      Instructor Rose English

      Please click title for class description

    • 10:00 am
      -
      10:45 am

      Mid Level Yoga

      Instructor Irene Brooks

      Please click title for class description

    • 10:00 am
      -
      10:45 am

      Chair Yoga

      Instructor Dee Ann Dodson

      Please click title for class description

    • 10:00 am
      -
      12:00 pm

      Watercolor Roses Valentine Cards with Pamie

      Instructor Pamie

      Please click title for class description

    • 10:15 am
      -
      11:00 am

      Aqua Zumba

      Instructor Keeley Young

      Please click title for class description

    • 11:00 am
      -
      12:30 pm

      Basketball

      Please click title for class description

    • 11:15 am
      -
      12:15 pm

      Advanced Tai Chi

      Instructor Larry Bailey

      Please click title for class description

    • 12:00 pm
      -
      3:00 pm

      2-D Fine Art Class (Acrylic, Oil, Pastel, Etching)

      Instructor Linda Hiller

      Please click title for class description

    • 12:30 pm
      -
      1:20 pm

      Healthy Back and Core

      Instructor Nikki Olila

      Please click title for class description

    • 12:30 pm
      -
      1:15 pm

      Yang Tai Chi – Beginners – On the Patio

      Instructor Larry Bailey

      Please click title for class description

    • 1:00 pm
      -
      3:00 pm

      Clayboard Etching

      Instructor Linda Hiller

      Please click title for class description

    • 1:30 pm
      -
      3:30 pm

      Pickleball Skill Level 1 and 2

      Please click title for class description

    • 2:00 pm
      -
      2:30 pm

      Spin Blitz

      Instructor Dee Ann Dodson

      Please click title for class description

    • 2:00 pm
      -
      4:00 pm

      Leatherwork

      Instructor Irene Farriester

      Please click title for class description

    • 2:00 pm
      -
      4:00 pm

      Jewelry Lab with Susan

      Instructor Susan Howard

      Please click title for class description

    • 4:30 pm
      -
      6:00 pm

      Pickleball Skill Level 3

      Please click title for class description

    • 5:00 pm
      -
      5:30 pm

      The Beat

      Instructor Kelly Nixon

      Please click title for class description

    • 5:30 pm
      -
      6:20 pm

      Interval Circuit

      Instructor Kelly Nixon

      Please click title for class description

    • 5:30 pm
      -
      6:30 pm

      Pickleball Skill Level 2 and 3

      Please click title for class description

    • 6:00 pm
      -
      8:30 pm

      Pickleball Skill Level 3 – Split

      Please click title for class description

    • 6:30 pm
      -
      7:20 pm

      Zumba

      Instructor Kelly Nixon

      Please click title for class description

  • Thursday 06/04
    • 6:30 am
      -
      7:30 am

      Aquatic Athletic

      Instructor Susan Brantley

      Please click title for class description

    • 7:00 am
      -
      8:00 am

      Wellness Walkers Walking Group

      Instructor Patti West

      Please click title for class description

    • 8:00 am
      -
      9:00 am

      Power Pump

      Instructor Jane Zahasky

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      9:45 am

      Aqua Zumba

      Instructor Keeley Young

      Ditch the workout, join the party in the pool!! FacebookemailTwitter

    • 9:00 am
      -
      9:45 am

      Aqua Energy

      Instructor Betty Edmunds

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      9:50 am

      Zumba

      Instructor Laura / Madhu

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      12:30 pm

      Pickleball – All Skill Levels

      Please click title for class description

    • 10:00 am
      -
      12:00 pm

      Watercolor Lab with Jerry

      Instructor Jerry Piper

      Please click title for class description

    • 10:15 am
      -
      11:00 am

      Aqua Energy

      Instructor Betty Edmunds

      Please click title for class description

    • 10:15 am
      -
      11:05 am

      Yoga Sculpt

      Instructor Terri Stadler

      Please click title for class description

    • 11:15 am
      -
      12:05 pm

      Interval Circuit

      Instructor Terri Stadler

      Please click title for class description

    • 12:00 pm
      -
      2:00 pm

      Beginning Crochet

      Instructor Penny & Mary

      Please click title for class description

    • 12:30 pm
      -
      1:30 pm

      Basketball

      Please click title for class description

    • 12:30 pm
      -
      1:30 pm

      Mindfulness with Susan

      Please click title for details.

    • 12:30 pm
      -
      1:00 pm

      Mindfullness with Susan

      Instructor Susan Gard

      Please click title for class description

    • 1:00 pm
      -
      7:30 pm

      Pottery Lab

      Instructor Barbara Farber, Cheryl Swanson, Dale George

      Please click title for class description

    • 1:00 pm
      -
      3:00 pm

      Intermediate Watercolor with Cynthia

      Instructor Cynthia Thomas

      Please click title for class description

    • 1:30 pm
      -
      4:00 pm

      Pickleball – Ladies Only – Round Robin or Skills

      Please click title for class description

    • 4:00 pm
      -
      4:50 pm

      Tai Chi for Balance

      Instructor Carole Holloway

      Work on improving posture and balance with this very beneficial program.   FacebookemailTwitter

    • 4:00 pm
      -
      5:00 pm

      Pickleball – Co-ed – All Skill Drills

      Please click title for class description

    • 4:45 pm
      -
      5:30 pm

      Easy Yoga

      Instructor Monica Witt

      Please click title for class description

    • 5:00 pm
      -
      7:00 pm

      Basketball

      Please click title for class description

    • 5:30 pm
      -
      6:30 pm

      Aquatic Athletic

      Instructor Susan Brantley

      Please click title for class description

    • 5:30 pm
      -
      6:20 pm

      Yoga Flow

      Instructor Monica Witt

      Please click title for class description

    • 6:00 pm
      -
      7:00 pm

      New Pottery Student Orientation

      Instructor Dale George

      Please click title for class description

    • 6:30 pm
      -
      7:15 pm

      Mix It Up Aquatics

      Instructor Susan Brantley

      Please click title for class description

    • 6:30 pm
      -
      7:30 pm

      Belly Dance with Eileen

      Instructor Eileen Hetherington

      Please click title for class description

    • 7:00 pm
      -
      8:30 pm

      Pickleball Skill Level 3 – Split

      Please click title for class description

  • Friday 06/05
    • 5:30 am
      -
      8:30 am

      Pickleball All Skill Level – Split Court

      Please click title for class description

    • 8:00 am
      -
      8:50 am

      Mat Pilates

      Instructor Nikki Olila

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      9:50 am

      Chair Fitness Combo

      Instructor Dee Ann Dodson

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      9:50 am

      Cardio Kickboxing

      Instructor Irene Brooks

      Please click title for class description

    • 9:45 am
      -
      10:15 am

      The Beat

      Instructor Irene Brooks

      Please click title for class description

    • 10:00 am
      -
      10:50 am

      Stretch / Restore

      Instructor Dee Ann Dodson

      Please click title for class description

    • 10:15 am
      -
      10:45 am

      Meditative Tai Chi for Beginners

      Instructor Irene Brooks

      Please click title for class description

    • 10:15 am
      -
      11:00 am

      Aqua Zumba

      Instructor Keeley Young

      Please click title for class description

    • 10:30 am
      -
      12:00 pm

      Beginning Genealogy 101

      Instructor Michael McCoy

      Please click title for class description

    • 11:00 am
      -
      12:30 pm

      Basketball

      Please click title for class description

    • 11:15 am
      -
      12:15 pm

      Advanced Tai Chi

      Instructor Larry Bailey

      Please click title for class description

    • 12:30 pm
      -
      1:20 pm

      Healthy Back and Core

      Instructor Nikki Olila

      Please click title for class description

    • 12:30 pm
      -
      1:15 pm

      Yang Tai Chi – Beginners – On the Patio

      Instructor Larry Bailey

      Please click title for class description

    • 1:00 pm
      -
      5:00 pm

      Open Lab in the Art Room

      Please click title for class description

    • 1:00 pm
      -
      4:00 pm

      Friday Afternoon Art Lab

      Please click title for class description

    • 1:30 pm
      -
      2:20 pm

      Chair Yoga

      Instructor Darendia McCauley

      Please click title for class description

    • 1:30 pm
      -
      3:30 pm

      Pickleball Skill Level 1 and 2

      Please click title for class description

    • 2:00 pm
      -
      2:45 pm

      Free Fitness Center Orientation Session

      Instructor Dee Ann Dodson

      Please click title for description

    • 3:30 pm
      -
      4:30 pm

      Pickleball Skill Level 2 and 3

      Please click title for class description

    • 4:30 pm
      -
      7:30 pm

      Pickleball Skill Level 3

      Please click title for class description

  • Saturday 06/06
    • 7:00 am
      -
      8:00 am

      Wellness Walkers Walking Group

      Instructor Patti West

      Please click title for class description

    • 7:30 am
      -
      9:00 am

      Pickleball All Skill Level – Split Court

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      9:50 am

      Zumba

      Instructor Kelly Nixon

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      11:00 am

      Basketball

      Please click title for class description

    • 10:00 am
      -
      10:50 am

      Midlevel Yoga

      Instructor Irene Brooks

      Please click title for class description

    • 10:15 am
      -
      11:00 am

      Aqua Zumba Mix

      Instructor Kelly Nixon

      Please click title for class description

    • 11:00 am
      -
      1:00 pm

      The J.O.Y. Thespian Group

      Instructor Michael McCoy

      Please click title for class description

    • 11:30 am
      -
      12:30 pm

      Power Pump

      Instructor Dee Ann Dodson

      Please click title for class description

    • 1:30 pm
      -
      3:00 pm

      Fencing

      Please click title for class description

  • Sunday 06/07
    • 11:00 am
      -
      1:00 pm

      The J.O.Y. Thespian Group

      Instructor Michael McCoy

      Please click title for class description

  • Monday 06/08
    • 5:30 am
      -
      8:30 am

      Pickleball All Skill Level – Split Court

      Please click title for class description

    • 6:30 am
      -
      7:20 am

      Interval Circuit

      Instructor Patti West

      Please click title for class description

    • 8:00 am
      -
      8:50 am

      Mat Pilates

      Instructor Nikki Olila

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      9:50 am

      Fitness First 101

      Instructor Dee Ann Dodson

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      9:50 am

      Muscle Mix

      Instructor Irene Brooks

      Please click title for class description

    • 9:00 am
      -
      9:45 am

      Aqua Zumba

      Instructor Keeley Young

      Ditch the workout !  Join the party in the pool! FacebookemailTwitter

  • Saturday 06/27
    • 10:00 am
      -
      12:00 pm

      Shred Event for HLOKC sponsored in part by MIDCON Data Services

      Please click title for class description

    • 10:00 am
      -
      12:00 pm

      Shred Event for HLOKC sponsored in part by Quail Creek Bank

      Please click title for class description

  • Thursday 12/31
    • 12:30 pm
      -
      1:30 pm

      OKC Ballet The Golden Swans presents: Beginning Ballet

      Please click title for class description

    • 12:30 pm
      -
      1:30 pm

      OKC Ballet The Golden Swans presents: Introduction to Ballet

      Please click title for class description


Call Now
Directions